+90 224 215 56 00

Telma Retarder REPAIR

A full maintenance is performed in our workshop on to the faulty coils that was broken by the water, mud and misuse. It is provided to work like new.

Long Life

Your retarder continues to work for a long time thanks to the repair

Durable

Polyester layer applied on the coils protects your retarder from water and mud

Economic

More economic to repair broken coils instead of buying a new retarder

Zaman içerisinde su, çamur ve yanlış kullanma sonucu bobinleri bozulan elektromanyetik retarderlerin atölyemizde komple bakımı yapılır, ilk günkü gibi verimli çalışmaları sağlanır.

Bunun olabilmesi için sadece bir kaç tane bobinin değil, 8 tane bobinin hepsinin yenilenmesi gerekmektedir (Bazı modellerde 16 tane bobin mevcuttur). Ancak bu şekilde bakımını yaptığımız retarderlere garanti verebilmekteyiz.

Retarderin bobinleri uygun kalınlıktaki bakır tellerle yeniden sarılır ve verniklenerek dış etkenlere karşı dirençli olması sağlanır. Bobinlerin ortasındaki nüveleri temizlenir, gerekirse yenileriyle değiştirilir. Bobinlerin üst ve altındaki plakaların hepsi değiştirilir. Freze ve taşlama tezgahları kullanılarak plakaların hepsi olması gereken yüksekliğe getirilir.

Daha sonra bobinler takılarak bütün parçalar nihai yerlerine monte edilir. Bobinlerin uçları çıkış konnektörüne bağlandıktan sonra kısa devre testi yapılır. Elektro manyetik alan testi de uygulanarak retarderin yerine montajından önce düzgün çalıştığı teyit edilir. Retarderin su ve çamura karşı mukavemetini artırmak için bobinlerin üzerine bir tabaka da polyester uygulanır. Polyester usulüne uygun olarak retardere kaplandığı zaman çok uzun seneler retarderin arızasız çalışmasını garanti eder.

Yaklaşık 20 senelik retarder bakımı tecrübemizle yüzlerce retarderi ilk günkü haline kavuşturduk. Müşterilerimizden gelen geri bildirimler gösteriyor ki, bakımını yaptığımız retarderler fabrika çıkışı retarderlerden daha uzun süre arızasız kullanılıyor.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Orta Doğu ve Balkanlardan da retarder tamiri için gelen müşterilerimiz vardır.

01

Telma Relay Box

Retarder arızaları her zaman ana gövde kaynaklı olmaz. Bazen de retarder bobinlerini kontrol eden rölelerin platinlerinde elektrik arkından oluşan kömürleşmeler yüzünden retarder ya yarım güçte çalışır ya da hiç çalışmaz.  Bu durumda röle kutusunun değişmesi gerekir.
02

Telma Speed Control Relay

Araç park halindeyken retarderin çalışmasını önleyerek olası yangın risklerini engeller.

Bu cihaz, araç harekete geçince Telma retarderin çalışmasına izin verir.