+90 224 215 56 00

Telma Retarder Tamİrİ

Zaman içerisinde su, çamur ve yanlış kullanma sonucu bobinleri bozulan elektromanyetik retarderlerin atölyemizde komple bakımı yapılır, ilk günkü gibi verimli çalışmaları sağlanır.

Uzun Ömürlü

Yapılan revizyonla retarderiniz çok uzun yıllar hizmet vermeye devam eder

Dış Etkenlere Dayanıklı

Bobinler üzerine uygulanan polyester tabakası, retarderinizi sudan ve çamurdan korur

Hesaplı

Bozulan bobinler için yeni retarder almak yerine, atölyemizde tamir edilmesi çok daha hesaplı olur

Zaman içerisinde su, çamur ve yanlış kullanma sonucu bobinleri bozulan elektromanyetik retarderlerin atölyemizde komple bakımı yapılır, ilk günkü gibi verimli çalışmaları sağlanır.

Bunun olabilmesi için sadece bir kaç tane bobinin değil, 8 tane bobinin hepsinin yenilenmesi gerekmektedir (Bazı modellerde 16 tane bobin mevcuttur). Ancak bu şekilde bakımını yaptığımız retarderlere garanti verebilmekteyiz.

Retarderin bobinleri uygun kalınlıktaki bakır tellerle yeniden sarılır ve verniklenerek dış etkenlere karşı dirençli olması sağlanır. Bobinlerin ortasındaki nüveleri temizlenir, gerekirse yenileriyle değiştirilir. Bobinlerin üst ve altındaki plakaların hepsi değiştirilir. Freze ve taşlama tezgahları kullanılarak plakaların hepsi olması gereken yüksekliğe getirilir.

Daha sonra bobinler takılarak bütün parçalar nihai yerlerine monte edilir. Bobinlerin uçları çıkış konnektörüne bağlandıktan sonra kısa devre testi yapılır. Elektro manyetik alan testi de uygulanarak retarderin yerine montajından önce düzgün çalıştığı teyit edilir. Retarderin su ve çamura karşı mukavemetini artırmak için bobinlerin üzerine bir tabaka da polyester uygulanır. Polyester usulüne uygun olarak retardere kaplandığı zaman çok uzun seneler retarderin arızasız çalışmasını garanti eder.

Yaklaşık 20 senelik retarder bakımı tecrübemizle yüzlerce retarderi ilk günkü haline kavuşturduk. Müşterilerimizden gelen geri bildirimler gösteriyor ki, bakımını yaptığımız retarderler fabrika çıkışı retarderlerden daha uzun süre arızasız kullanılıyor.

Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Orta Doğu ve Balkanlardan da retarder tamiri için gelen müşterilerimiz vardır.

01

Telma Röle Kutusu JD332121

Retarder arızaları her zaman ana gövde kaynaklı olmaz. Bazen de retarder bobinlerini kontrol eden rölelerin platinlerinde elektrik arkından oluşan kömürleşmeler yüzünden retarder ya yarım güçte çalışır ya da hiç çalışmaz.  Bu durumda röle kutusunun değişmesi gerekir.

02

Telma hız kontrol rölesi JC252100

Araç park halindeyken retarderin çalışmasını önleyerek olası yangın risklerini engeller.

Bu cihaz, araç harekete geçince Telma retarderin çalışmasına izin verir.